jak kupić nieruchomość

Jak kupić nieruchomość – 7 kroków do własnego „M”

W życiu każdego przychodzi taki moment, że dojrzewa do decyzji o posiadaniu nieruchomości. Gdy pojawia się idea własnego lokum, pozostaje ją zrealizować. I tu często pojawia się problem: Jak kupić nieruchomość? Ponadto pojawia się też wiele innych wątpliwości np.:

  • Jak się do tego zabrać?
  • Od czego zacząć?? Od szukania mieszkania czy od uzyskania kredytu?
  • Co będzie potrzebne?
  • Ile czasu to zajmie?

Wiele osób podejmując decyzje o własnej nieruchomości, staje w miejscu lub błądzi po omacku, tracąc czas i energie. Postaramy się więc przybliżyć krok po kroku drogę od idei do celu.

jak kupić nieruchomość

Krok 1. O czym marzę, czyli sprecyzowanie potrzeb.

Pierwszym etapem jest sprecyzowanie swoich potrzeb. Określenie czy naszym celem jest mieszkanie czy tez budowa domu. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Niektórzy marzą o własnym domu z podwórkiem, inni cenią wygodę mieszkania w bloku. Na tym etapie trzeba zdecydować która opcja lepiej odpowie naszym potrzebom w przyszłości. W przypadku mieszkania warto określić jakie mieszkanie nas interesuje, jaka lokalizacja itp.

Krok 2. Na co mogę sobie pozwolić, czyli sprawdzenie możliwości finansowych.

Gdy już wiemy gdzie chcemy mieszkać trzeba skonfrontować marzenia z rzeczywistością . Należy to zrobić na dwóch płaszczyznach: możliwości finansowych oraz cen i sytuacji na rynku.

Dobrym rozwiązaniem jest spotkanie z doradcą kredytowym, który wyliczy nam zdolność kredytowa oraz omówi potrzebne dokumenty, działania i czas jaki będzie potrzebny na realizację planów. Może się okazać, że oprócz skompletowania niezbędnych dokumentów konieczne będzie zamknięcie niektórych zobowiązań. Spotkanie z doradcą na początku drogi pozwoli określić plan działania krok po kroku.

Dodatkową korzyścią spotkania z doradcą kredytowym na tym etapie jest możliwość uzyskania decyzji finansowej w niektórych bankach jeszcze przed wybraniem nieruchomości. W takiej sytuacji mamy już pewność, że skredytujemy znalezione mieszkanie.

Nasze możliwości trzeba skonfrontować z sytuacją na rynku i sprawdzić, czy możemy pozwolić sobie na to, co planujemy. Ceny mieszkań czy koszt budowy z roku na rok rosną i może się okazać, że musimy zweryfikować nasze planu np. co do dzielnicy czy metrażu.

jak kupić nieruchomość

Krok 3. Jak kupić nieruchomość, czyli poszukiwania na rynku pierwotnym i wtórnym.

Znając już swoje oczekiwania przechodzimy do poszukiwań. Nie dotyczy to jakby się wydawało tylko zakupu mieszkania. Budowa domu też rozpoczyna się od szukania. Musimy znaleźć odpowiednią działkę a później wybrać projekt wg którego chcemy zbudować nasz dom. Wymaga to przenalizowania różnych wariantów od zakupu gotowego projektu po zamówienie indywidualnego u architekta. Wybierając projekt należy wziąć pod uwagę wiele czynników, np. wielkość działki, warunki zabudowy czy nasze oczekiwania. Na co dokładnie zwrócić uwagę i jak wybrać idealny wariant pokażemy w jednym z kolejnych artykułów.

Jeśli naszym celem jest zakup mieszkania to mamy do wyboru rynek pierwotny czyli zakup mieszkania od dewelopera.

Rynek wtórny daje nam dwie drogi poszukiwań: samodzielne wyszukiwanie lub skorzystanie z biura nieruchomości.

jak kupić nieruchomość

Szukać mieszkania samodzielnie czy z biurem nieruchomości?

Obecnie przy samodzielnym poszukiwaniu mamy do dyspozycji bardzo dużą ilość wyszukiwarek, portali gdzie możemy znaleźć wiele ofert zarówno prywatnych jak i biur nieruchomości. Decydując się na samodzielne poszukiwania, trzeba pamiętać, że jest to zajęcie pracochłonne i przede wszystkim czasochłonne. Dobrym źródłem informacji są znajomi, dlatego warto mówić o naszych planach. Często właśnie okazuje się, „znajomi znajomych” akurat chcą sprzedać coś, co leży w zakresie naszych oczekiwań.

Korzystając z biura nieruchomości też musimy poświęcić czas na oglądanie mieszkań, które nas interesują, ale przerzucamy konieczność ich wyszukiwania na pośrednika. Dodatkowo pośrednik sprawdzi dla nas nieruchomość pod względem prawnym, co też jest istotnym aspektem wyboru. Usługi biur nieruchomości są jednak płatne i nie każdy chce ponosić dodatkowe koszty. Wady i zalety korzystania z biur nieruchomości na pewno pojawią się jako temat jednego z kolejnych artykułów na naszej stronie.

Krok 4. Umowa przedwstępna, rezerwacyjna, deweloperska – czyli jak zarezerwować sobie mieszkanie.

Gdy już znajdziemy wymarzone lokum to kolejnym krokiem jest rezerwacja go na czas organizacji środków na jego zakup. Ustne uzgodnienia ze sprzedającym, nie są dobrym rozwiązaniem bo w żaden sposób nie zabezpieczają interesów żadnej ze stron. Poza tym jednym z wymaganych w procesie kredytowym dokumentem będzie właśnie taka umowa.

W przypadku zakupu na rynku wtórnym miedzy kupującym a sprzedającym podpisywana jest umowa przedwstępna. Określa ona warunki sprzedaży, jej terminy i obowiązki stron. Może być zawarta w formie aktu notarialnego ale nie jest to konieczne aby była ważna.

Informacje jak powinna wyglądać umowa przedwstępna znajdziecie niedługo na naszej stronie.

W przypadku zakupu na rynku pierwotnym podpisywana jest umowa rezerwacyjna a docelowo deweloperska. Umową deweloperska zawsze ma formę aktu notarialnego.

Przeczytaj również: Umowa przedwstępna – Jak ją napisać.

jak kupić nieruchomość

Krok 5. Jak uzyskać kredyt hipoteczny, czyli proces kredytowy.

Proces kredytowy rozpoczyna się od skompletowania dokumentów i złożeniu wniosków. Możemy zdecydować się na samodzielne ubieganie się o kredyt w banku lub skorzystać z doradcy kredytowego. O tym dlaczego warto się zdecydować pisaliśmy w poprzednim artykule.

Czas trwania procesu kredytowego zależy od banku, skomplikowania transakcji, wymogów analityków, którzy mogą poprosić o dodatkowe dokumenty. Obecnie z racji dużego zainteresowania kredytami i obciążenia banków proces jest wydłużony i może trwać nawet 3 miesiące. Warto to uwzględnić podpisując umowy deweloperskie/przedwstępne, aby nie okazało się, że terminy są za krótkie.

Kliknij w link i dowiedz się: Jak uzyskać najlepszą ofertę na kredyt hipoteczny.

jak kupić nieruchomość

Krok 6. Jak kupić nieruchomość – akt notarialny.

Nabycie prawa własności do mieszkania odbywa się w formie aktu notarialnego. Notariusz przygotowuje odpowiedni dokument na mocy którego zmienia się właściciel nieruchomości. Składa także wniosek do sądu o zmianę właściciela w księdze wieczystej. W przypadku zakupu na kredyt konieczny jest także wniosek o wpis zabezpieczenia na hipotece nieruchomości przez bank. Może to zrobić notariusz lub kupujący osobiście. W przypadku rynku wtórnego jest to warunek uruchomienia kredytu, dlatego w dobie pandemii i zamkniętych sądów wygodnym rozwiązaniem jest zlecenie tego notariuszowi.

Krok 7. Jestem właścicielem, czyli cieszę się z własnego M.

Jeśli dotrzesz, do 7 kroku, możesz poklepać się po plecach w geście triumfu, ponieważ jesteś właścicielem nieruchomości.

Jak kupić nieruchomość – Podsumowanie

Po przebyciu drogi od idei do jej urzeczywistnienia czeka Cię wiele przeszkód. Na szczęście dzięki temu poradnikowi, wiesz już, jak wygląda ta droga, jak kupić nieruchomość, na co się przygotować i co możesz zrobić, by przyspieszyć realizację tego marzenia.

Magdalena Wysokińska

Menedżer biura

Organizatorka naszego życia w firmie, zaczynając od prowadzenia biura, przez marketing, aż po procesy kredytowe… Zajęć dla niej nigdy za dużo, w każde wkłada 100% zaangażowania.

Wolisz porozmawiać online czy spotkać się stacjonarnie?

W trakcie bezpłatnej i niezobowiązującej rozmowy wszystko Ci wyjaśnimy. Konsultację umówisz w dogodnym terminie za pomocą formularza.

Może zainteresuje Cię również

Porozmawiaj z naszym ekspertem

Chcemy, żebyś się czuł maksymalnie komfortowo, dlatego zaraz po przesłaniu formularza otrzymasz od nas wiadomość z możliwością umówienia rozmowy w dogodnym dla Ciebie terminie oraz informacją, jak przygotować się do spotkania, aby nic Cię nie zaskoczyło.
Rafał Cenzartowicz HF Broker

Rafał Cenzartowicz

Ekspert ds. kredytów